Açılış Mesajı

2020-2021 öğretim yılında eğitime başlayacak sevgili öğrenciler,

Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümüne hoş geldiniz. Son yılların en çok tercih edilen mesleğini ve konusunda Ege bölgesinde ilk kurulan bölüm olan Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliğini tercih ettiğiniz için sizleri kutlarım.                           

Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 1981 yılında kurulmuştur. Bölümümüz 1982-1983 akademik yılından itibaren lisans düzeyinde örgün eğitim vermektedir. Programın eğitim dili İngilizcedir. Dört yıllık lisans eğitimini başarıyla tamamlayanlara Lisans Diploması ve “Elektrik-Elektronik Mühendisi” unvanı verilmektedir. DEÜ EEE 1981 yılından itibaren Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında ‘Yüksek Lisans’ ve ‘Doktora’ eğitimini İngilizce olarak sürdürmektedir.

Bölümümüz Bilgisayar Mühendisliği bölümü ile çift anadal programı diğer mühendislik bölümleri ile yandal programları yürütmektedir. DEÜ EEE mezunlarına Avrupa Birliği Ülkelerince geçerli kabul edilen ‘Diploma Supplement Label’ etiketi vermekte olup, bölümümüz MÜDEK(Mühendislik Dekanları Konseyi) ve EUR-ACE (Europan Accredited Engineering) tarafından akredite edilmiştir. Ayrıca bölümümüzde çeşitli yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerle ERASMUS/ MEVLANA/FARABİ öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları uygulanmaktadır. 

Bölümümüzde 32 öğretim üyesi(7 profesör, 6 doçent, 17 yardımcı doçent ve 2 öğretim görevlisi) 16 araştırma görevlisi, 1 teknisyen ve 2 idari personel görev yapmaktadır. Bölümümüz akademik personeli nitelik/nicelik ve altyapı (bilgi işlem, laboratuar, sınıf) olarak ülkemizin en önde gelen bölümleri arasındadır. 

DEU-EEE Mühendisliği olarak Program Eğitim Amaçlarımız: 

  • Meslek hayatında teknolojik, sosyal, küresel ve etik şartları gözeterek çalışan ve kendini sürekli geliştiren;
  • Çalıştıkları kurumların amaçlarına etkin bir lider veya etkin bir takım üyesi olarak katkıda bulunma;
  • Endüstri, kamu ve üniversitelerin ihtiyaç duyduğu görev alanlarında (ar-ge, işletme ve yöneticilik) ve/veya Yüksek Lisans/Doktora çalışmalarında başarılı kariyerlere sahip olan;

mühendisler yetiştirmektir.

Bölümlerin en önemli başarı ölçütü mezunlarının kariyerlerdir. Yaklaşık 30 yıldır mezun ettiğimiz mühendislerin Türkiye’nin önde gelen kamu kurumlarında, özel sektör firmalarında, üniversitelerinde ve küçük-orta ölçekli Ar-Ge firmalarında yönetici, mühendis ve akademisyen olarak başarılı bir şekilde görev yapmalarından gurur duymaktayız. Sizlerinde onların arasında yer alacağınıza inanmaktayım. 

Bu düşüncelerle, Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliğini ailesinin seçkin bir üyesi olmanızdan dolayı sizleri tebrik ediyor, üniversite ve tüm yaşamınızda başarılar diliyorum. 

Prof. Dr. Mehmet Kuntalp
Bölüm Başkanı
Dokuz Eylül Üniversitesi
Elektrik-Elektronik Mühendisliği

En son değiştirme: 28 September 2020, Monday, 11:56