Uygulama
Anasayfa 

Takvim

Düzenleme Kurulu

Uygulama

Veri Kümesi

Bildiri

Değerlendirme

Başvuru

Çağrı Metni

           

Canlı vericiden yapılan karaciğer nakli, gönüllü bir donörün karaciğerinin bir kısmının alınarak ihtiyacı olan başka bir hastaya nakil edilmesi ile gerçekleşir. Donörün karaciğer nakline uygunluğunu saptamak ve ameliyat öncesinde ve sonrasında meydana gelebilecek olan komplikasyonları  en aza indirgemek için cerrahi operasyon öncesi donör karaciğerinin damar ağacının çıkarımı oldukça önemlidir.

Bu işlem uzman radyologlar tarafından manuel olarak yapılmaktadır. Damar ağaçlarının tamamen çıkarılması için tüm bilgisayarlı tomografi kesitlerinin incelenir ve damarların tamamının elle işaretlenir. Bu oldukça uzun süren, dikkat isteyen ve zorlayıcı bir süreçtir. Bununla birlikte insan hatasına da oldukça yatkındır. Bu süreci otomatikleştirecek, insan etkisini en aza indirgeyecek ve işlem süresini kısaltacak olan bir yönteme ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeplerden ötürü, tüm karaciğerlerde verimli çalışacak ve yüksek başarım sağlayacak bir yöntem geliştirilmek oldukça zor bir hedeftir.

Karaciğerde iç adet damar istemi bulunmaktadır: (i) Kalpten gelen oksijen açısından zengin kanı karaciğere getiren hepatik atar damar, (ii) Karaciğerden topladığı kirli kanı kalbe götüren hepatik toplar damar, (iii) Bağırsaklardan gelen kanı karaciğere taşıyan portal toplar damar. Yarışma kapsamında hepatik toplar damar ve portal toplar damar bölütlenecektir.

 

Şekil 1. Farklı karaciğer damar ağacı örnekleri. Mavi damarlar hepatik toplar damarları, kırmızı damarlar portal toplar damarları ifade etmektedir.
Last modified: Wednesday, 4 September 2019, 3:36 PM