Duyurular

6.5.2020 Üniversite Senato kararlarına ilişkin bilgilendirme

Yeşim Zoral 'ın resmi
6.5.2020 Üniversite Senato kararlarına ilişkin bilgilendirme
yazan Yeşim Zoral - 12 May 2020, Tuesday, 06:05

Değerli Öğrencilerimiz,

Üniversitemiz Senatosunun 6.5.2020 tarihinde aldığı kararlara ilişkin olarak dekanlığımızca aşağıdaki hususlarda bilgilendirme yapılmıştır. Bu detayları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu şekilde gelen çok sayıdaki e postalarınıza da toplu olarak cevap verme fırsatım olacağını umuyorum.

1. 2019-2020 Bahar dönemi Final ve Bütünlemeler de dahil olmak üzere uzaktan eğitimle yapılacaktır.
2. Yüz yüze veya çevrim içi Vize, Final ve Bütünleme sınavı YAPILMAYACAKTIR. Bu sınavlara ilişkin değerlendirmelerin sadece ÖDEV, PROJE ve/veya SUNUM yöntemleriyle yapılması senato kararları gereğince zorunlu kılınmıştır. 
3- Öğrencilerin çevrim içi erişimlerinin kısıtlı olabileceği düşüncesi ile ödev teslim süreleri mümkün olduğunca esnek olarak belirlenecektir. Bu konuya ilişkin açıklamayı dersini aldığınız öğretim üyesi yapacaktır.
4- Yıl içi değerlendirmelerine ilişkin ödev, proje ve/veya sunum vermenin son tarihi 5 Haziran 2020'dir. Bu tarihten sonra 12 Haziran 2020'ye kadar öğretim üyeleri yıl içi değerlendirmelerini tamamlayarak, DEBİS sistemine gireceklerdir.
5- Dersler 12 Haziran 2020 tarihine kadar çevrim içi/dışı devam edebilir. Konularınız tamamladı ise öğretim üyesinin kararı ile dersin 21 Mayıs 2020 itibarıyla bitirilebileceği belirtilmiştir.
6- Final sınavları (22 Haziran-3 Temmuz) ve Bütünlemeler (6-10 Temmuz) için dekanlık yeni bir sınav takvimi hazırlanmasını istemiştir. Bu takvim hazırlanınca sizlere duyuracağız. Sınav takvimlerindeki tarih ve saatler final ve bütünleme değerlendirmelerine esas ödev, proje ve sunumları için son teslim tarihi şeklinde düşünülmelidir.
7- Laboratuvarlar da ödev, proje ve sunum şeklinde düzenlenecek ve değerlendirilecektir. Detayları laboratuvarın ilgili öğretim üyesi duyuracaktır.
8- Bitirme ve araştırma projeleri için deneysel çalışmaları yapmanız olası olmadığı için sorumlu hocanızla tezinizi nasıl düzenleyeceğinizi konuşun. Teorik çalışma ve benzetim vs ile çalışmanızı tamamlamaya çalışın.  Bitirme/araştırma projesi alan öğrenciler 12 Haziran 2020 tarihine kadar raporlarını tamamlayarak elektronik ortamda hocalarına/ jürilere teslim edecek şekilde hazırlıklarını yapmalıdırlar.
9- Stajın %50'sini yapan öğrencilerin stajları yapılmış sayılacaktır. Geri kalan öğrencilerden staj yapmakta ısrarcı olanlar ödev, sunum ve/veya proje yoluyla staj yapacaklardır. Bu öğrenciler stajlarını değerlendirmek üzere bölüm öğretim üyelerine dağıtılacaktır. Bu konu staj komisyonu ile görüşülerek netleştirilecektir.
10- Aldığınız derslerin değerlendirme kriterleri (değerlendirme yüzdeleri) öğretim üyesi tarafından sizlere iletilecektir. 

Sevgili gençler, sürekli değişen karar ve uygulamaların sizleri olduğu kadar bizleri de yorduğunu söylemeliyim. Ancak senato tarafından alınan bu kararlar öncelikle öğrenci mağduriyetini en aza indirgeyecek şekilde düzenlenmiş durumda. Sizler de lütfen elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Aydınlatamadığım konular varsa yazabilirsiniz. Yeni bilgilendirmeler oldukça sizlere ileteceğim.
Hepinize iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum. Sağlık ve mutlulukla kalın.