Announcements

GENEL AMAÇLI ÇALIŞMA LABORATUVARI

 
Picture of Çağlar YEŞİL
GENEL AMAÇLI ÇALIŞMA LABORATUVARI
by Çağlar YEŞİL - Monday, 25 March 2019, 6:16 PM
 

Bölümümüzün -2. Katında, öğrencilerimizin deney ve çalışmalarını rahatça yapabilmeleri için genel amaçlı bir laboratuvar hazırlanmıştır. Laboratuvar ile ilgili genel bilgiler ve kurallar aşağıda verilmiştir.

Laboratuvar şimdilik 5 adet setten oluşmaktadır. Bu setler osiloskop (4 dijital + 1 analog), sinyal jeneratörü ve DC kaynaklardan oluşmaktadır. Zaman içerisinde kullanım durumuna göre yeni setler eklenebilir. Lab kullanımı belli kurallar altında tüm öğrencilerimize açıktır. Laboratuvarı korumak amacıyla uygulanacak olan kurallar şu şekildedir.

  1. Laboratuvar Pazartesi, Çarşamba ve Cuma olmak üzere haftanın 3 günü açık olacaktır. Bu günlerde çalışabilmek için en az 1 gün öncesinden, çalışmak istediğiniz saati önceden belirleyerek lab sorumlusu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu şekilde yoğunluğun önüne geçmeyi amaçlamaktayız. 
  2. Çalışma yapan öğrencilerimizin öğrenci bilgileri kayıt altında tutulacaktır. Setlere istemeden de olsa zarar verilmesi halinde bu kayıtlarla, ilgililerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışılan setin korunmasından ilgili öğrenci sorumludur. 
  3. Bu laboratuvarda öğrencilerimizin yapacakları çalışmalar için gerekli olan kablo ve problar verilmeyecektir. Osiloskop probu, sinyal jeneratörü için BNC-krokodil kablo, DC kaynak için gerekli kabloları öğrenciler kendileri temin etmelidir. 
  4. Bir öğrencimiz bir deney setini en fazla 2 saat kullanabilir. Olası yoğunluk durumunda tüm öğrencilerimize eşit fırsat vermek amacıyla bu kural konulmuştur. 
  5. Diğer bölüm laboratuvarlarında uygulanan tüm güvenlik kuralları bu laboratuvarda da geçerlidir. 
Bölüm Teknisyeni Çağlar Yeşil 
Çalışma Laboratuvarı Sorumlusu
İletişim: caglar.yesil@deu.edu.tr