Seminars

Seminer - Seçici Katalitik İndirgeme (SCR)

 
Picture of Zekeriya SARI
Seminer - Seçici Katalitik İndirgeme (SCR)
by Zekeriya SARI - Tuesday, 6 February 2018, 5:21 PM
 

12 Şubat 2018 saat 13:00'de Zemin Kat Amfi'de Mehmet Eyili (Delphi Otomativ  Tic. San. A.Ş.) tarafından "Seçici Katalitik İndirgeme (SCR) - Otomotivde NOx Emisyonunu Azaltmak için Kullanılan Yaygın Teknoloji" konulu bir seminer verilecektir. Bu seminerde, SCR sistemlerinden, Delphi Technologies İzmir tesislerinde SCR sistem kontrolü anlamında neler yapıldığından ve nasıl bir yazılım geliştirme süreci izlendiğinden bahsedilecektir. Seminere tüm hocalarımız ve öğrencilerimiz davetlidir.

SCR Sistemleri ile ilgili özet bilgi:

Otomotiv sektöründe uygulanan emisyon standartları, her yeni düzenlemeyle, salınan zararlı gazların miktarına önemli derecede kısıtlamalar getirmektedir. Bu kısıtlamalar, motorlu araç üreticilerini kapsamlı değişiklikler yapmaya zorlamış ve yeni teknolojilerin ortaya çıkmasında itici güç olmuştur. Bu kapsamdaki önemli teknolojilerden birisi de, dizel motorlarda ciddi bir sorun teşkil eden sağlığa zararlı azot oksit (NOx) gaz bileşenlerini, istenmeyen yan ürünler oluşmadan seçici bir şekilde azota ve suya dönüştüren SCR (“Selective Catalytic Reduction”, Seçici Katalitik İndirgeme) sistemidir.

SCR sistemi, amonyağın (NH3) azot oksit bileşenleri üzerindeki indirgeyici özelliğini kullanır. Bunun için, toksik olmayan üre çözeltisi, özel olarak geliştirilmiş dozaj sistemleri ile egzoz hattına uygun miktarlarda enjekte edilir. Enjekte edilen üre çözeltisinin içerisindeki amonyak, SCR katalitiği içerisinde, azot oksit (NOx) gaz bileşenlerini zararsız bileşenlere indirger.